Shetlandské ovce

vyber

    Shetlandské ovce se už více než tisíc let chovají v drsných podmínkách Shetlandských ostrovů. Jako čistokrevné plemeno mají vysoce kvalitní libové maso s vynikající chutí, jemnou texturou a nízkým obsahem tuku, vhodné i pro dietu při vysokém cholesterolu.

Shetlandské ovce byly ale především po generace ceněny pro jejich velmi měkkou a pěkně zkadeřenou vlnu (AA). 

sho-vlna
Shetlandská vlna

    Vlna je nejjemnější ze všech původních plemen a má úžasnou paletu barev a vzorů. Existuje 11 hlavních barev a 30 uznávaných vzorů zbarvení (kreseb).

Výběrem z barevného rouna může být vyrobena řada přirozeně barevných přízí. Tím se eliminuje potřeba barvení, a proto si vlna zachovává měkkost přírodních vláken a je skvělá pro ty, kteří preferují moderní přírodní styl.

    Vlákna Shetlandské vlny jsou jednoduché konstrukce s povrchem pokrytým tenkou šupinatou vrstvou, s průměrnou tloušťkou 23 mikronů. Avšak na krku a ramenou je vlna jemnější 10-20 mikronů, zatímco vlna na zadku hrubší – 25 až 35 mikronů. 

    Průměrná délka vlákna je asi 9 cm. Intenzita zkadeření vlákna kolísá, a jako taková je důležitá pro poskytování „pružnosti“ potřebné pro pleteniny. Existuje přímá úměra mezi jemností a zvlněním, vlákna nejjemnější kvality mají v rozmezí 3-5 vlnek na centimetr.

    Vlna ze Shetlandských ovcí se používá k výrobě jemňoučké krajky, slavného „Fair Isle“ úpletu a jemných tvídů (skotských vlněných látek).

Z jedné ovce získáme stříháním 0,9 – 1,4 kg vlny.

Naše shetlandské stádo má v současné době 59 kusů.  Tvoří jej  25 ovcí,  6 plemenných beranů z linií  Sherlock, Sherwood a Potter a letošních 22 jehňat.  Dále zde máme  6 skopců na vlnu.