Spaní na vlně

Jak vše vzniklo

Možná, že to někdo z Vás již také zažil. Ráno se probudíte oteklí a slzící nebo rozlámaní. První, co jsme tedy doma udělali, bylo, že veškeré péřové věci „letěly pryč“ a nakoupili jsme polštáře a peřiny z moderních dutých a všelijakých jiných umělých vláken. Základní problém byl na chvilku vyřešen. Jenže časem, po několika vyprání, se začaly hlavně polštáře měnit v neforemné hroudovité placky, z kterých bolela záda a hlava. Co teď? Zlaté peří. Ale to zpátky bohužel nemohlo.

Jednou jsme s dětmi pozorovali naše ovečky s vesele dovádějícími jehňátky. Ta se pak příjemně unavená uvelebila maminám na hřbetě a usnula. Naše děvčátka začala vesele křičet: „Mami, to je bezva polštářek!“ a jehňátka okamžitě napodobovala. Na naše nejrozmazlenější ovečky se dá opravdu lehnout jako na polštář. Vlnu mají tak hustou a dlouhou, že to láká ustlat si na nich. Od té doby se u nás zabýváme výrobou polštářků. Neustále zkoušíme nové druhy plnění a velikosti, tvary a jednotlivá rouna.

Jen pro úplnost – naše holčičky si vycpaly své polštářky poctivě kousíčky vlny z „celého stáda“.

Spaní na vlně
Spaní na vlně

Jak se na vlně spí

Jedním slovem úžasně. Je to naprosto jiné, než běžný polštářek z umělých materiálů. Tenhle je měkký, jemný, příjemně hřeje, ale nepotíte se na něm. Polštářek má také léčivé účinky – je prokázáno, že lehce vypraná vlna nezbavená lanolinu pomáhá tišit bolest. Můžeme ji přiložit jako obklad na bolavá záda nebo na ledviny a všude tam, kde potřebujeme tělo prohřát.

Polštářek
Polštářek

S čím je třeba počítat

Polštářek naplníme co to jen jde. Takže před prvním spaním je nacpaný až k prasknutí. Ale to vůbec nevadí, protože se postupně tělu přizpůsobí a trochu splaskne. Nicméně vlastnosti a tvar si drží stále. Stačí ho jen před spaním trošku načechrat. Ke každému polštářku vždy dáváme ještě dodatečnou náplň, kterou si každý může polštářek doplnit tak, jak mu to vyhovuje.

Polštářky
Polštářky

Údržba a praní

Polštářek namočte do vlažné vody s pracím prostředkem a jemně promačkejte. Potom vymáchejte ve vlažné vodě a odstřeďte v pračce. Sušte pozvolně. Namočený se nesmí mnout v ruce, jinak vlna zplstnatí. Až když je polštářek suchý, vezměte ho do rukou (pokud se Vám zda, že je slehnutý) a ručně znovu načechrejte.