Popis plemene

Shetlandské plemeno ovcí je klasifikováno jako původní plemeno. Jsou to malé útle stavěné ovce, které patří do severní „krátkoocasé“ skupiny. Jsou přizpůsobeny topografickým a klimatickým podmínkám Shetlandských ostrovů po více než tisíc let. Jsou velmi odolné a mají schopnost prospívat i při nízké úrovni výživy. Jsou plodné s plodností kolem 160%.

Jsou značné rozdíly ve výšce a hmotnosti ovcí dle podmínek výživy. Například ovce na kopcích Shetlandských ostrovů, přezimované venku od jehňat, mají živou hmotnost kolem 22 kg, naproti tomu ovce z farmy v jižní Anglii mají v průměru 45kg. Beran v nejlepší kondici může vážit i 65 kg.

Berani mohou být s rohama ale i bez rohů. Ovce jsou normálně bezrohé, ale občas se můžou vyvinout i krátké rohy otočené dozadu. Rohy berana mohou být v průřezu kulaté nebo hranaté, s příčnými vráskami. Rostou nad hlavou v otevřené spirále se špičkami směrem ven. Jsou posazené na základně dobře od sebe, v ideálním případě 2,5 – 5 cm. Beran s těžkými hranatými rohy může mít i užší základnu. Byli zaznamenáni a vyfotografováni i čtyř-rozí berani, avšak jsou vzácní.

Ocas má pouze 13 obratlů, je mnohem kratší než u komerčních plemen, které mají 26 obratlů.

Nejdůležitějším znakem tohoto plemene je jeho vlna, která je nejjemnější ze všech původních plemen a má úžasnou paletu barev a vzorů. Existuje 11 hlavních barev a 30 uznávaných vzorů zbarvení (kreseb). Vlna má tendenci na jaře pelichat. V tomto období může být vlna někdy vytrhávaná rukou. Vlna z jednoho zvířete váží kolem 0,5 – 2 kg.

Jako čisté plemeno mají vysoce kvalitní libové maso s vynikající chutí a jemnou texturou.